SgS Tanıtım
SgS Tanıtım
SgS Tanıtım
SgS Tanıtım
SgS Tanıtım
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SgS Tanıtım

Mersinin Tüm Güzellikleri Resimleri ve Truzim Alanları Çalışması

AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Mersinin Coğrafi Yapısı

YazarMesaj
reklamci

Mersinin Coğrafi Yapısı Empty
MesajKonu: Mersinin Coğrafi Yapısı   Mersinin Coğrafi Yapısı EmptyC.tesi Haz. 20, 2009 10:27 am

Mersin İli doğusunda Adana, batısında Antalya, kuzeyinde Konya, Karaman, Niğde İlleri ile Güneyinde Akdeniz ile çevrilidir. İlin yüzölçümü 15853 km2 olup topraklarının %49.5’i ormanlıktır. İlin Akdeniz kıyısında 321 km’lik kıyı şeridi bulunmaktadır.

İlin kuzeyi orta Toros Dağlarıyla çevrilidir, Bolkar Dağı Medetsiz Tepesi İlin en yüksek tepesini oluşturmaktadır.

Tarsus ve Mersin’in bir kısmı Çukurova’nın devamı niteliğinde olup ilin en geniş düzlükleridir. Batıya doğru Silifke ve Anamur dışında ovalar daralmaktadır.

İlin başlıca akarsuları Berdan, Efrenk, Göksu, Anamur, Lamas ırmak ve çaylarıdır.

İlin kıyı kesiminde tipik Akdeniz iklimi hakimdir. Sahilden iç kesimlere yükseldikçe iklim karasal iklime dönüşmektedir.

Torosların eteklerine kadar uzanan kıyı kesimlerinde tabii bitki örtüsü makidir. Toroslar ise zengin ormanlar ile kaplıdır. Ormanları çam, ladin, köknar gibi ağaç türleri oluşturur.

İlin doğusunda Gülek Boğazı, batısında Sertavul geçidi ili Orta Anadolu’ya bağlayan iki önemli ve tabii geçittir.

Alp sistemi içindeki Toros daglari, içel'de genis bir payanda duvari gibi Akdeniz kiyilarindan yükselerek Anadolu platosuna destek verir. Üstte: Göksu Deltasi.

Mersinin Coğrafi Yapısı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Mersinin Siteleri
» Tarsus Tanıtımı ve Tarihi Yapısı
» Mersin Mut Tanıtımı ve Tarihi Yapısı
» Mersin Kız Kalesi Tanıtımı ve Tarihi Yapısı
» Mersin Silifke Tanıtımı ve Tarihi Yapısı